Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Liberálna demokracia je slepá vetva! Hoci nevyhnutná... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Definičný chaos

To čo Vy popisuje ako liberálnu demokraciu v jej súčasnej forme, nie je liberálna demokracia. Je to iba pokus kaviarenských neomarxistov vytvoriť nový model davovo-elitárnej spoločnosti. Z tohoto dôvodu rozbíjajú tradičné hodnoty a usporiadanie spoločnosti, využívajúc/zneužívajúc existujúce atribúty a mechanizmy demokracie.
Cieľom komunistov 20. storočia rozdeliť spoločnosť na úzku absolútnu špičku, jej obslužnú elitu a šedú masu pracujúcich. Neomarxista, ktorý sa pre istotu označil nálepkou progresívny liberál, pochopil, že motiváciu masy treba zmeniť. Šedú masu pracujúcich chce pretvoriť na masu konzumentov. Do práce ich nebude motivovať potreba tvoriť (ako učili moju generáciu), ale potreba splácať úvery. Pomocou nepodmieneného príjmu a rôznych dotácií sa vytvorí ilúzia "sociálnej inklúzie" , ale v skutočnosti bude štát/vládnuca špička mase brať viac, ako dávať. Model špička/obslužná elita/masa ostáva. Čo je cieľom, si pozrite napríklad v programe PS - regulácia spoločnosti ekonomickými nástrojmi. Jemné ťahanie nitiek v pozadí. Samozrejme, že je to zabalené v ligotavom obale sociálneho pokroku, spravodlivosti, práv a podobných vysoko humánnych cieľov.

Ešte by som podotkol v súvislosti s Vašimi definíciami jednu vec. Pravicový liberalizmus (klasický model liberálnej demokracie) je spoločnosť s najväčšou rovnosťou pred zákonom a rovnosťou šancí. Bolo by iluzórne hovoriť o absolútnej rovnosti šancí, ale v tomto modele je najmenšie množstvo obmedzujúcich podmienok. A preto menej schopní, menej vytrvalí, menej zruční, menej odvážni, menej vzdelaní, menej..., hľadajú možnosti, ako získať hodnoty ex offo a nie vlastným úsilím.
 

Som v sulade s vasim komentarom

Ale pokial ide o definiciu pojmu liberalna demokracia, za nim si stojim. I ked rozumiem dobodu, preco na Vas posobia moje pojmy chaoticky. Vysvetlim jednoducho - to, co v minulosti bolo novatorske, sa nazvalo liberalnym...teda aj system, ktory vznikam povedzme v USA, zalozeny na sutazi politickych stran. Sutaz je ale prvok pravicovy. Dnes uz ale posobi "konzervativne" - aj preto, ze sutaz politickych prudov je v podstate anomaliou. Sutaz ma zmysel a prinos v ramci prudu, nie medzi prudmi. Superenie medzi lavicou a pravicou napriklad nema zmysel a dosledkom je rozdelena spolocnost, aku mame dnes. Neznamena to vsak, ze pravica ako politicky prud nema miesto v demokracii, ma a bez nej by doslo k stagnacii vyvoja. Nema vsak byt jedinym pilierom demokracie, na ktorom demokracia stoji. Ale to iste plati aj o ostatnych prudoch...v clanku naznacujem, ze stabilna demokracia ma 7 rovnako silnych pilierov, nie jeden. Nastupujuca vlna liberalnych demokratov = lavicovych liberalov je ok ako prud, obavam sa len, ze amputuje pravicovy pilier a nahradi ho lavicovym. Jednu totalitu nahradi druhou. Zatial sa to este nedeje, stale tu mame system niekdajsej pravice, ktora uz davno stratila liberalnu prichut a dnes chuti konzervativne. Moja kritika i vyzva smerom k pravici je o posune k liberalizmu (cca SaS, v CR Pirati, hnutie anarchokapitalistov) a k "umiernenej" pravici. Len tak dokaze zmiernit napatie a celit diktatu lavicovych liberalov. Otvorit sa im, ponuknut partnerstvo a prebudovat volebny system i ucast na moci tak, aby boli spokojne obe...optimalne sedem stran. Ale to pravicu moze boliet, lebo vzdat sa superenia, je velmi tazke. Ale nie je este horsie zostat porazeny "sracmi" z lavej strany spektra? Ze pravicu zlozia, je takmer iste, nasli jej slabinu - pycha... :-) Ja dufam, ze napravo vznikne hnutie liberalov, ktore dokaze najst v sebe pokoru a namiesto hlavne zbrani, poda lavicovym liberalom ruku na znak priatelstva. Som si takmer isty, ze nebude odmietnuta. Podstatou lavicovych liberalov nie je superit, ale spolupracovat. Ak ich zazeniete do kuta, budu sa branit ako postrelena zver...a tomu by som rad, keby sme sa vyhli... :-)
 
Hodnoť

Nie len

liberálna demokracia je slepá vetva.
Každá vetva sa stáva slepou akonáhle sa sama vyhlási za jedinú správnu a všekými spôsobmi sa usiluje zničiť všetky ostatné. Po čase na výslní upadne do zabudnutia alebo sa stratí ako sa TAKMER stratilo otroctvo,nevolníctvo, fašizmus, komunizmus a tápeme čo poslať na perifériu dejín vzhliadajúc na liberálnu demokraciu.
 

Vystihli ste podstatu mojho prispevku

Diktatura akehokolvek politickeho prudu je slepa vetva...ktora ma vopred zakodovanu docasnost. "Večnost" moze ziskat len ako sucast inkluzivneho systemu, ktory je zalozeny na vzajomnom respekte a konsenze...
 

937148, akýkoľvek politický prúd nemusí

byť nutne možnou diktatúrou, volaním po diktatúre. Sú ale subjkety, ktoré sa svojou snahou o zavedenie tzv. poriadku snažia diktatúru minimálne prezentovať. Napríklad partia pána Kotlebu. O nej sa s istotou nedá povedať, že presadzuje liberálne myslenie. Slovo leberalizmus priam neznášajú.

Občas tiež hovoria o škodlivosti takzvanej liberálnej demokracie. Predpokladám však, že ani len nevedia o čom točia.

Sediež ale v demokratickom parlamente a tárať im však neprekáža.
 

Určite, že sú prúdy, alebo subjekty

ktoré sa navonok nejavia ako totalitné. Ani matka, ktorá miluje svoje dieťa nechce dieťaťu ublížiť a napriek tomu môže dieťa "dusiť" svojou prehnanou starostlivosťou a absolútnou kontrolou nad dieťaťom. Ktorýkoľvek politický prúd vytvorí štruktúru spoločnosti len na svojich hodnotách a pravidlách, zavedie totalitu pre ostatných. To sa stalo aj liberálnej pravici v počiatkoch novodobej demokracie. V nadšení pre demokraciu ľudia neprotestovali, dôverovali...a keď sa ukázalo, že pravicová demokracia nevyhovuje všetkým, bolo dosť neskoro. Takto sa ale vytvorili podmienky na vznik ľavicových hnutí a diktatúra proletariátu bola na svete. Súperiť o holé prežitie s úspešnými a bohatými, to bola vopred istá prehra. Nástup socializmu tiež prichádzal s nadšením a keď sa upevnili nové štruktúry, obyvateľom začalo dochádzať, že ups, sekli sme sa. A pokus o reformu stál život miliónov ľudí. V 89-tom ľud opäť uveril, že pravicová demokracia prinesie slobodu a prosperitu. Priniesla, ale len politickým stranám a tým, ktorí sa chopili moci. Právo silnejšieho, právo viťaza, valcovalo všetko. A tak sa nám tu črtá ľavicový liberalizmus, ktorý si hovorí, že je liberálnou demokraciou. Ak zvíťazí, budeme tu mať totalitu menšín. Je tu podozrenie, že taktikou ako dosiahnuť väčšinu v parlamente, je zjednotiť menšiny proti väčšine, preto tlak na multi-kulti, imigrantov, ako potenciálnych podporovateľov ľavicového liberálneho krídla. Konšpirácia? Možno. Fakt je ten, že čím viac menšín, tým matematicky je menšia väčšina. A keď klesne pod 50% menšiny môžu dosiahnuť prevahu. Podľa väčšinového princípu, ktorý zaviedli pravičiari, sa jedného dňa všetko zvrtne a vládnuť budú menšiny väčšine. Konzervatívna pravica bude logicky potlačená. Na to, aby sa liberálna ľavica udržala pri moci, bude musieť svoje štruktúry zakonzervovať, prestane byť liberálnou a zmení sa na konzervatívnu ľavicu. Protipólom konzervatívnej ľavice bola odjakživa liberálna pravica (dnes ju môžete evidovať v Česku, či už Piráti, alebo ešte presnejšie v podobe Anarchokapitalizmu). Tá by sa však musela poučiť z dejín a už nenástojiť na návrate pravidiel tradičného kapitalizmu. Ak sa vráti, dejiny sa budú opakovať v podobe farebných totalít - pravých, ľavých, konzervatívnych. Ba dokonca aj keby prevzal moc stredný prúd (inkluzívny), bolo by tu isté riziko totality. Totálna rovnováha by bola ako stojaca voda. Ideálne štruktúrovaná spoločnosť by mala sedem politických prúdov spektra s rovnovážne rozdelenou mocou. Žiaden z prúdov by nevládol ostatným a väčšina prúdov by nemohla vládnuť jednému prúdu. Fungovali by ako partneri na základe konsenzov.
 
Hodnoť

 

Z veľkej časti s Vami súhlasím, škoda, že kľúčová veta, okolo ktorej sa točí celý Váš článok, je zavádzajúca:

"Liberálna demokracia je slepá vetva!"
Zrejme ste mysleli "ľavicový liberalizmus".

Ak by bola liberálna demokracia slepou vetvou, tak čo by ju nahradilo? Demokracia bez slobody? Nejaký ľavicovo-kolektivistický režim, v ktorom si tvoji spoluobčania "demokraticky" odhlasujú, že sa máš vysťahovať z ich dediny, pretože si iný? Alebo že máš kvôli svojmu pôvodu byť odsunutý do ubytovacieho zariadenia s veľkým núpisom "Arbeit macht frei"?

Demokracia je, keď rozhoduje väčšina. Liberálna demokracia je, keď si pred tou väčšinou zároveň ako individuálna osobnosť chránený.

Obávam sa, že ste kľúčovou vetou tohto článku vyliali s vaničkou aj dieťa. Keby bola pravdivá, tak to sa dostávame niekde do východnej Ázie.
 

Podotázka;

Ako je chránená individuálna osobnosť pred liberálnou demokraciou?

Vstupom do Liberálnej demokracie a jej fundamentálnou podporou?
 

 

alebo ako ma vacsina ovladat mensinu ..

20 percent uz aj pre neho samotneho nebezpecneho fica, 10 pre prihlupleho autoritara danka, 10 pre fasistu kotlebu, 10 pre mafianika kolara ..

to je 50% volicskej zakladne, ktora evidentne nema dostatocnu mentalnu, moralnu, eticku kapacitu aby riadila spolocnost .. ale ona ju riadi !!

demokracia.
 

Nezmyselná otázka

To je ako sa pýtať, ako je niekto chránený pred tým, aby bol chránený.

Do liberálnej demokracie sa nevstupuje. Do liberálnej demokracie sa rodíš (ak máš to šťastie, že sa narodíš v správnej dobe a v správnej časti sveta.) K liberálnej demokracii sa krvopotne dopracovali naši predkovia v nádeji, že ju ich potomkovia nespláchnu do záchoda.
 

 

"The liberal democratic constitution defines the democratic character of the state. The purpose of a constitution is often seen as a limit on the authority of the government. Liberal democracy emphasises the separation of powers, an independent judiciary and a system of checks and balances between branches of government. Liberal democracies are likely to emphasise the importance of the state being a Rechtsstaat, i.e. a state that follows the principle of rule of law."

nepravdive v pripade nasej krajiny /ine necham bokom, ako basty lib.dem. v podobe USA a UK, su same v znacne nestabilnom stave/.

o com tu teda hovorime .. o honbe za neuchopitelnym idealom ako v pripade marxizmu a jeho az na polutovanie naivneho chapania ludskeho fundamentu.

co teda dnes na slovensku mame, ake "stastie" .. lib. dem. to nenazvem. A nemaju to ani poliaci, cesi a madari, kt. celkom otvorene bojuju som svojimi formami meciarzmu.

co tu teda mame .. krajiny riadene amoralnymi psychopatmi s podriadenym sudnictvom, vnutrom, mediami. Definicia pekla v skratke a ani som nemusel pouzit hyperbolu.

a show v podani fica ako sa zurivo snazi o presne to iste ako babis, orban, kaczyński alebo putin.

zurivo a navyse UKRIVDENE, lebo ho nechapeme a nenechame ho robit tie podla neho najspravnejsie veci. Sme sproste stado, kt. mu iba prekaza v osvietenom vladnuti. Ak tomu veri, je chory, ak to iba predstiera .. neriadi sa objekt. moralkou. Ziadne win-win.

liberalna demokracia.
 

Proti tomu nenamietam

Moja reakcia sa týka euro-atlantického civilizačného priestoru ako celku. To že sa nachádzame na jeho periférii so všetkými neduhmi, ktoré si veľmi presne opísal... No, máš pravdu.

Téma ale bola, či je liberálna demokracia slepá vetva. A tým myslím liberálnu demokraciu v pravom slova zmysle. Nie to, čo si pod tým predstavujú podaktorí zblbnutí diskutujúci, ktorí keď počujú termín liberálna demokracia, tak prvé čo ich napadne je politická korektnosť, preregulovanosť všetkých sfér spoločenského života a Merkelovej Wilkomemskultur.
 

 

pre koho je este dnes je USA/UK vzorom, topia sa v problemoch a situacia vyrazne eskaluje na vsetkych urovniach. UK je doslova didakticky priklad stareho rima pred uplnym kolapsom.

cela V4 aj s ruskom sa vykaslala na koncept demokracie, nieto este lib. dem.

otrepane klise o zahnivajucom zapade .. bohuzial .. nic ine tu vlastne nevidim. Severske staty, benelux, francuzi, nemci .. ziaden zazrakj, ziadna inspiracia, utrapene staty, kt. nad sebou nemaju kontrolu.

cim sa opat vraciam ku objektivnej moralke a ludskemu fundamentu, je to v rozklade a to je hlavna pricina dysfunkcie siriacej sa celou zapadnou civilizaciou.
 

Rovnako nezmyselná odpoveď.

Budem Ťa chrániť aby si bol chránený, lebo som lib. demokrat. Aj pred Tebou samým.

A všetko ostatné, k čomu sa krvopotne dopracovali naši predkovia,spláchneme do záchoda. V mene Liberálnej demokracie.
 
Hodnoť

 

co krestansky konzervativec ako ja /ziadne body pre LBGT a celu ich agendu, manzelstva, adopcie/ + negativny postoj ku eutanazii, potratom alebo tzv. subjektivnej moralke, tiez ku opciam, kvant. uvolnovaniu a podobnym finacnym eskamoterskym podvodom sluziacim iba ako ropovod penazi od hlupeho plebsu ku bez skrupuloznej informovanej mensine, ktora v tom vie chodit.

zaroven som bez falosnej solidarity ku minimalne 2/3 populacie, ktora uplne a agresivne ignoruje svoju zivotospravu /som lekar/ a zaroven pasivne ocakava od statu, ze sa o nich postara.

zdravy vyvoj spolocnosti vidim iba a vylucne iba skrze objektivny model moralky, na ten je potom uzko naviazane aj "ekonomicke" spravanie populacie, zdrava solidarita, zdrava rodina, zivotosprava .. cokolvek.

inak to vidim iba na ciste pudove, dekadentne, konzumne prezivanie, nefunkcny vztah obcana ku autoritam a naopak, rodiny v dezolantnom stave.

nas neustale riadi banda cistokrvnych psychopatov vedenych iba ziskom, mocou a egom v parlamente /kraji, okrese/ a ludia pod nimi sa snazia tiez urvat svoj zvanec. Tzv. demokracia, mensie zlo.

jest, pit, kakat, pozriet telku, dovolenka, nove auto, jest, pit, kakat a stale dokola ako morca v labaku.

podciarknute totalne iluzornou nezavislostou exekutivy, sudov atd.

inteligentny clovek vidi iba "vladny" holding s dokonale zavislym prepojenim vsetkych statnych organov, instuticii, vyborov .. skutocne vsetkych.

aky lavicovy liberalizmis, aky pravicovy konzervatizmus.

iba udrzat sa pri moci a ryzovat pre seba a svojich ludi.
 

V mnohom suhlasim s Vami

Len sa mi javi, ze pointu clanku ste neobjavili - pisem jednak o liberalnej demokracii ako o politckom prude...teda o lavicovom liberalizme a potom o systeme demokracie zalozenom na lavicovom liberalizme, teda liberalnej demokracii. Vasa posledna veta absolutne plati - "iba udrzat sa pri moci a ryzovat pre seba a svojich ludi" pri sucasnom systeme demokracie zalozenej na principoch konzervativnej pravice - sutaz, vitaz berie vsetko. Tam, kde sa vitazstvo dosahuje porazkou, vitaza raz zrazi k zemi jeho vlastna pycha. Ja presadzujem princip win-win, typicky pre inkluzivny politicky stred. Ak dojde k zmene systemu demokracie a zmenia ju nastupujuci lavicovi liberali porazkou pravice, budu celit rovnakym dosledkom - porazi ich vlastna pycha...zmenit mozu uz teraz praviciari, ak prestanu superit a ponuknu lavicovym liberalom ruku zmierenia. Obavam sa, ze to neurobia, co znamena ich porazku a nastup hegemonie lavicovych liberalov. Tych vsak caka potom rovnaky osud, preto v nazve vyrok "slepa vetva". :-) Vdaka za komentare... :-)
 

 

"pisem jednak o liberalnej demokracii ako o politckom prude...teda o lavicovom liberalizme a potom o systeme demokracie zalozenom na lavicovom liberalizme, teda liberalnej demokracii."

nie, ver mi, chapem ta dobre.

poviem to vsak inak .. este na zakladnej skole za socializmu nas ucili zaklady "politickej" teorie a spomenulo sa tam nieco ako oddelenie exekutivy od sudnictva a podobne veci .. vies na co narazam.

jedine co vsak vsetci pozorujeme je neustale a bez vynimky ABSOLUTNA koncentracia moci doslova do jednych ruk .. sudy, samozrejme hlavne ustavny, prokuratura, vnutro, vlada, NAKA, NKU, SIS .. nech spomeniem cokolvek .. ani len zdanie o nejakej nezavislosti.

nemozu to byt teda ani reci o nejakej lib. dem. alebo demokracii vobec.

50% volicov dava sterotypne hlas doslova a dopismena degenerovanym stranam a vodcom, plne splnajucich kriteria poruchy osobnosti. Ti volici proste nemaju zakladnu gramotnost, su doslova prilis hlupi, to treba povedat bez servitky.

jedine co vidim je zdevastovana moralka ludi /najvacsi dar povojnoveho komunizmu do 1989/, nefunkcne rodiny, nefunkcne institucie, ziadna rovnost pred zakonom, uboha vymahatelnost prava .. krive psychopaticke, zlodejske amoralne kreatury v najvysssom vedeni ci meciar, ci dzurinda, ci carnogursky, ci slota, ci fico, ci danko .. ci ich ministri.

odmietam sa bavit pri kavicke o nejakej novej definicii demokracii, ked je fundament ludi krivi a nevieme dostat zo spickovej politiky prasce, a to aj na lokalnej urovni.

myslite si, ze so stefunka neprecital za 10 sekund.

ano, lavicovy liberalizmus je asi to iste ako ked 8 rocne decko sniva o tom, ze az bude pracovat, tak si bude za celu vyplatu kupovat cukriky a zmrzlinu.

rovnako naivne, v realite neukotvene chapanie reality a hlavne ludskeho spravania.
 
Hodnoť

Super diskusia

Dakujem Vam vsetkym za vynikajucu diskusiu, co komentar, to z mojej strany velky lajk :-) Takto nejako si predstavujem aj spolocensku diskusiu o veciach verejnych. Objavili sa tu vsetky hodnotove orientacie vo vzajomnom respekte, o to mi ide. Lebo pre dobre fungujucu spolocnost, su vsetky prudy politickeho spektra potrebne... :-)
 
Hodnoť

Laik ...

Nie som politológ, ale technik. Teda by sa dalo povedať, že som k tejto téme nekompetentný, teda laik. Celý život sa však pri posudzovaní čohokoľvek snažím riadiť zdravým sedliackym rozumom. Som dosť sčítaný a i vzhľadom k môjmu veku som za života nabral veľa skúseností. Musím však konštatovať, že blok autora ale aj celá horeuvedená debata je riadne " uletená " a nemá vôbec ďaleko od tých debát " kaviarenských intelektuálnych elít ". Iba s jedným súhlasím - liberálna demokracia je umelý názov a nemá nič spoločné so skutočnou demokraciou, je iba chabým pokusom tzv. " osvietencov " ohýbať demokraciu k svojmu obrazu, teda podľa autora blogu správne slepá vetva. Demokracia je, alebo nie je, akékoľvek prívlastky dehonestujú jej antických otcov. Demokracia je vládou ľudu a v takomto kontexte by túto definíciu mal chápať každý vzdelaný a slušný človek. Ako presvedčený demokrat budem vždy, pokiaľ budem žiť bojovať proti zlu v akejkoľvek podobe. Nezdravý liberalizmus takým zlom pre ľudstvo je, pretože mu v podstate ide o prevrátenie všetkých tradičných hodnôt na ktorých je postavený náš spôsob života osvedčený stáročiami. To čo v súčasnosti prežívame, nie je ideálne, ťažko to nazvať demokraciou, ale usilovať sa aj o jej totálnu demontáž tzv. otvorenou spoločnosťou je zvrátený spôsob ako vyvolať globálny chaos v medzinárodných a spoločenských vzťahoch, čo určite nie je pre ľudskú spoločnosť žiadnym ternom do budúcnosti. Žiadna ideológia nie je poctivá, ak zaváňa skrytými hrozbami a tou určite ideológia nezdravého liberalizmu je a s ňou aj ideológia ostatných izmov.
 
Hodnoť

Autor článku, v každej demokratickej

krajine sa ľudia počas volieb slobodne rozhodujú, aké početné zastúpenie v parlamente budú mať, v akej hodnotovej podobe, atď. A je im väčšinou úplne jedno, či tomu svojmu subjektu budú hovoriť subjekt lliberálny, neliberálny alebo hoc aj bodkovaný.

Zo slova liberálny sa však mnoho ľudí snaží urobiť nadávku. Démonizujú dané slovo a dokonca ho začali spájať so slovom demokracia. Lenže žiadna liberálna demokracia neexistuje. Jednoducho a jasne existuje demokracia, ktorá je už zo svojej podstaty o slobode, o možnosti verejne hovoriť a písať svoje NIE!

Mám rád hokej, no nevidím dôvod pridávať k nemu slovo hokejový. Nesledujem hokejový hokej ale hokej. Alebo snáď existuje hokej nehokejový? Ak áno, tak potom už zrejme nejde o hokej.

Ďalej: keď čítam, a počúvam, že existujú (napríklad) liberálni neomarxisti, tak ma taktiež berú čerti. Neomarxista je potencionálny totalitarista, takže nemôže ísť o liberála. Liberalizmus totiž nie je o totalitarizme. Chce snáď napríklad SaS (na ktorú bolo prilepené slovo liberáli) diktatúru?

Autor aktuálneho textu, mám pocit, že svojim článkom ste sa chceli poprevážať na módnej vlne obracania a prevracania slova liberálny (tzv. liberálna demokracia). Plačete však nad nesprávnym slovným spojením. A hrob je už úplne niekde inde.

S pozdravom kolega z BlogLandu http://skopecantal.blog.sme.sk
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie


  1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 5 372
  2. Milan Kuruc: Povinne na dobrovoľné testovanie, inak možno aj vyhadzov z roboty 3 750
  3. Peter Gregor: Premiérov hyenizmus. 3 338
  4. Miroslav Galovič: Sídliskové venčenie v čase lockdownu (všade samá žltá) 1 536
  5. Ladislav Piršel: To bola drahá svadba, pán premiér! 1 365
  6. Andrej Tichy: Ako sa zvyšuje plat v Nórsku? 1 313
  7. Sebastián Bražina: Môj testovací príbeh 889
  8. Martin Ondráš: Prečo média mlčia? Musia? 816
  9. Simona Kyselicová: Ako sa (ne)dodržujú nariadenia počas cesty lietadlom 813
  10. Marian Nanias: Jadrová energia – Chlapec z Československa, viacnásobný špión a mediálny multimilionár. 811