reklama

Nekrivme inklúziu, poďme ju konečne uskutočniť, kým nie je neskoro!

Povinné školstvo od samotného vzniku nastavilo systém tak, že požaduje absolútne dokonalého učiteľa, žiaka, rodiča, ale aj ministra školstva, aby mohlo dobre fungovať. Dokonalý ale nie je ani jeden z nich.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Napriek tomu sme ich do systému postavili a čudujeme sa, že stále niečo nie je v poriadku.

"To nie je o systéme, to je o učiteľoch. Treba dobrých učiteľov!" - hovorí jeden. "To nie je o systéme, to je o rodinnej výchove. Treba buď preškoliť rodičov, alebo zaviesť povinnú preškolskú výchovu!" - hovorí druhý. "Ale kde systém, pozri akých sme tu mali neschopných ministrov školstva, keby ľudia neboli blbí, tak zvolia XY, ten by bol super minister!" - hovorí tretí. A aj štvrtý, piaty, dvadsiaty vníma problém, alebo spásu v nejakom človeku, či skupine ľudí. Keby boli ľudia dokonalí a dobrí, všetko by dokonalo fungovalo...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žijeme presvedčením, že na to, aby veci fungovali, musíme opraviť alebo napraviť pokazených ľudí. A aj deti vnímame ako pokazené stvorenia, ktoré škola napraví do správneho požadovaného stavu, akéhosi štandardu tak, aby ako jednotlivec nenarúšal dokonalý systém. 

Kult dokonalého systému. 

Veľká väčšina ľudí je presvedčená, že školstvo je správnym a "dokonalým" systémom. Ak niečo nefunguje, je to v ľuďoch. Raz je to v nepodarených deťoch, inokedy v nepodarených učiteľoch.

Vždy to má byť niekto konkrétny alebo skupina, nikdy nie systém. Akoby systém bol akési božstvo, ktoré kedže je dokonalé, nemožno ho meniť, meniť sa má človek. Preto je potrebné budovať nápravné zariadenia, špeciálne školy, zaviesť povinnú predškolskú výchovu, nútenú integráciu socialne vylúčených skupín, ktoré nazývame "neprispôsobivé". 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokrivená inklúzia.

Posledne sme na nich vymysleli nový menej známy názov - inklúzia. Slabým a zaostávajúcim je potrebné pomáhať a inklúzia je tu na to. Aby aj oni boli dokonalí a šťastní a netrpeli pocitom, že zaostávajú za nami. V dnešných časoch stojíme pred výzvou inklúzie, ktorá má spojiť všetky pre systém nedokonalé deti s priemernými, aby odbúrala všetky nerovnosti a rozdiely. Lákavá myšlienka, znie to veľmi ľudsky, ale v skutočnosti je to to isté, náprava detí, len pod iným obalom. 

V skutočnosti nejde o inklúziu, ako sa nazýva, ale o integráciu, tzn. o "nápravu" nevyhovujúcich detí podľa vzoru priemerných. Stáročia používame v školstve i v spoločnosti rovnaký trik pre marginalizované skupiny. Výsledkom je ešte väčšia priepasť a skutočný pokrok vo vzdelávaní menej dostupný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priatelia, ktorí sú úprimne presvedčení, že realizujú inklúziu a pomáhajú tak slabším, sa budú na mňa hnevať. Možno to pochopia ako dehonestáciu ich ušľachtilej práce a urazia sa. Hoci máme rovnaký cieľ - pomôcť vylúčeným - máme však iné cesty k nemu. My navrhujeme a pracujeme na skutočnej inklúzii. 

O tom, čo skutočne inklúzia je, v priloženom článku vysvetľuje psychologička Viera Hincová. Že inklúziu potrebujú všetky deti bez rozdielu, pretože jej podstatou nie je zrovnávať všetky deti podľa jednej šablóny, vyrovnávať medzi nimi každý rozdiel, ale poskytnúť priestor pre maximálny rozvoj potenciálu každého dieťaťa tak, ako požaduje Deklarácia práv dieťaťa a Deklarácia ľudských práv, na ktoré odkazujeme v Otvorenom liste rodičov najvyšším predstaviteľom SR a vo vízii Slobodný vzdelávací trh (odkaz dole). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mgr. Viera Hincová: Nekrivme inklúziu, poďme ju konečne uskutočniť, kým nie je neskoro!

O inklúzii hovoríme veľa, ale väčšinou o nej nehovoríme správne. Inklúzia je stav, kedy každé dieťa, každý človek dostáva to, čo potrebuje pre svoj maximálny rozvoj. My sa v našich vyjadreniach obvykle zaoberáme „inklúziou zraniteľných skupín“ alebo „inklúziou zdravotne znevýhodnených“, pričom vlastne hovoríme iba o integrácii, čiže začlenení človeka s nejakou odlišnosťou, do bežného systému. Na to potrebujeme diagnostické procesy a špeciálne postupy, aby sme mu potom vytvorili podmienky na to, aby uspel v situácii, kde sú nastavené normy, výkony, požiadavky na veľmi úzko vymedzené aktivity a správanie. Inklúzia však je úplne odlišná paradigma. Inklúzia počíta s tým, že síce budeme poznať silné a slabé stránky každého dieťaťa, ale nebudeme sa ho snažiť „začleniť“ do existujúceho systému, ale naopak, systém bude dostatočne pružný, rôznorodý a flexibilný tak, aby dokázal rozvíjať každé dieťa a umožnil mu napredovať vlastným tempom a vlastným spôsobom. Viac... 

http://lacademy.sk/nekrivme-inkluziu-podme-ju-konecne-uskutocnit-kym-nie-je-neskoro/?fbclid=IwAR0R-2RrJ30XdhxRVIvygKEdHC-xwJ3e1fWeoz2_0KKaEFgDWuD7cWJa-Ow

____________________________________________________________________________

Tu je Otvorený list rodičov v plnom znení a skrátená vízia Slobodný vzdelávací trh:

Otvorený list rodičov 2020 

Slobodný vzdelávací trh – skrátená verzia

Anton Adamčík

Anton Adamčík

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Anton Adamčík je vyštudovaný pedagóg pre 1. st. ZŠ s 5-ročnou praxou. Je autorom experimentálneho projektu Škola hrou v Banskej Bystrici (1993). Dlhodobo sa venuje problematike vzdelávania. Súčasný systém školstva podľa neho slúži iba záujmom štátu, nie občanom. Záujmy dieťaťa, rodičov, učiteľov, zamestnávateľov i verejnosti ignoruje. Hierarchický systém bráni rovnocennému dialógu a vytvára priestor pre šikanu. Už pred 25 rokmi vypracoval koncept vzdelávacieho systému, ktorý mal výrazne znížiť právomoci štátu a postaviť voči nemu ako rovnocenné subjekty deti, rodičov, učiteľov, zamestnávateľov, výskum, umenie, verejnosť. V súčasnosti pracuje ako reportér TV JOJ na Slovensku. Popri tom sa angažuje v propagácii a presadzovaní slobodných škôl typu Sudbury valley school a trhovému vzdelávaciemu systému. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu